Албанската гранична полиција, од приморскиот пристанишен град Шенѓин во текот на ноќта спровела спасувачка акција на туристи кои, во текот на ноќта, останале далеку од брегот по дефект на чамецот со кој пловеле.

На 13 летувалци, кои со чамец пловеле заради забава им се расипал чамецот и во текот на ноќта останале на сред море. Во чамецот имаше четири возрасни и осум малолетни лица, соопшти полицијата.

Спасувачката акција на службите на Граничната полиција на Шенѓин траела до полноќ и тие во добра здравствена состојба биле пренесени на брегот.

Лицата се албански државјани, биле меѓусебно во роднинска врска и биле на одмор во Шенѓин.

Полицијата апелира туристите да бидат внимателни кога, со кого и каде испловуваат за да не се доведуваат во опасностRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.