Ознака: туристи
Свет 08.05.21 | 20:33

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината. Министерот за транспорт Грант Шапс рече дека оние кои биле вакцинирани...

Балкан 08.05.21 | 14:03

Туристите кои во Црна Гора ќе се заразат со коронавирус ќе се лекуваат на сметка на државата

Во пресрет на туристичката сезона во Црна Гора, се финализираат здравствените протоколи, а Владата донесе одлука да им обезбеди на странските туристи кои за време на...

Економија 20.04.21 | 16:28

Битиќи: Државата ќе ги подмири трошоците за ПЦР-тестови за странските туристи

За да не биде дополнителен товар за потенцијалните туристи, ние соодветно ќе надоместиме ПЦР-тестовите да бидат направени од наша страна, односно, туристите кои што...

Балкан 18.04.21 | 11:16

Од утре Грција ги отвара границите за српските граѓани

Со последната одлука Србите во Грција ќе можат веќе од понеделник со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест- јавува ТВ Пинк Иако во Грција на сила е полициски...

Економија 05.04.21 | 11:11

Бесплатен паркинг и влезници, попусти во кафани и хотели за српските туристи во Македонија

Бесплатни влезници за сите музеи, бесплатен паркинг во сите градови, попуст во сите угостителски објекти, попуст во сместувачките капацитети и брз трансвер на граничните...

Балкан 30.03.21 | 11:08

Сите вакцини ќе бидат прифатливи за влез на туристи во Грција: Туристичката сезона почнува на 14 мај

Грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис, по посетата на Белград најави дека летово за влез во Грција ќе бидат прифатени сите вакцини и дека туристите коишто се имунизирани...

Свет 30.03.21 | 09:21

Се пријавиле 25.000: Холандија бесплатно ќе носи 187 туристи, за да провери дали во Грција е можен туризам

На 12 април, холандската туристичка агенција Sunweb ќе однесе 187 туристи и 2 водичи на осумдневен одмор на островот Родос. Патувањето е дел од владината програма „Безбедно...

Свет 24.02.21 | 12:11

Туристичките резервации скокнале за 600 проценти: Британците уште од сега се подготвуваат за летување

Oткако Велика Британија најави укинување на рестриктивните мерки, со што им даде надеж на авиокомпаниите и туристичките агенции дека ќе можат да работат нормално годинава, резервациите...

Економија 22.02.21 | 11:44

За да се спаси летната сезона се предлагаат бесплатни ПЦР тестови за странските туристи

Итна операционализација на мерката бесплатни ПЦР тестови за странските државјани кои ќе докажат туристички или деловен престој во земјава со хотелска сметка или ваучер...

Здравје 13.02.21 | 16:35

Македонските туристи ни ја донесоа короната во Врање, се жалат Србите

Дека Врање е новото жариште на коронавирус денеска потврди и професор д-р Бранислав Тиодоровиќ, член на кризниот штаб на Србија кој предупреди дека доколку бројката...

Економија 12.02.21 | 14:19

Во декември имало многу помалку странски, но повеќе домашни туристи во однос на декември 2019 година

Во декември минатата година Македонија ја посетиле 6.016 странски гости. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на странски туристи во овој декември...

Балкан 04.01.21 | 10:56

Албанија поради пандемијата загубила речиси четири милиони странски туристи во однос на лани

Бројките на туристи кои ја посетиле Албанија во перодот јануари – ноември 2020 година покажуваат дека пандемијата предзвикала колапс во туристичкиот сектор во Албанија. Според...

Економија 02.01.21 | 09:04

Пандемијата и рестрикциите го зголемија интересот за домашните туристички центри

Ковид пандемијата годинава ги натера македонските граѓани да се свртат кон домашните зимски туристички центри. Поради ограниченоста да се патува без ПЦР тест надвор...

Балкан 28.10.20 | 11:23

Не било до затворањето на границите: Од почетокот на сезоната во Грција влегле 2,200 заразени туристи

Франција, Албанија, Велика Британија, Бугарија и Полска се петте земји со најголем број позитивни случаи на Ковид-19 во Грција од почетокот на туристичката сезона, односно...

Свет 21.10.20 | 17:17

Велс прогласува целосен карантин: Туристите замолени да си заминат

Велс е една од земјите во Европа каде што бројот на новозаразени со Ковид-19 рапидно расте, поради што земјата одлучи да ги замол туристите да се вратат дома. Велс од петок,...

Економија 14.10.20 | 15:33

Бројот на домашни туристи во август зголемен во однос на лани, странски туристи речиси да нема

Туризмот во август годинава во однос на лани бележи пораст кај домашните туристи за 8,9 отсто, додека кај бројот на странските туристи во овој месец има намалување од...

Македонија 12.10.20 | 17:50

Откако владата го укина ПЦР-тестот 2133 патници влегоа преку Табановце

Од полноќ до 15.30 часот денеска на граничниот премин  Табановце во државава влегле 2133 патници, од кои 1496 странски и 637 македонски. Излез од државата, пак, оствариле вкупно...

Балкан 18.09.20 | 12:37

Србите брзаат да се вратат дома: Километарски колони на границата со Црна Гора,

По апелот на српскиот Кризен штаб српските туристи кои летуваат во Црна Гора да се вратат во својата земја до петок во 18 часот, голем број граѓани се упатија кон Србија....

Балкан 01.09.20 | 09:44

Глисер усмрти туристка на Крф

Британска туристка е пронајдена мртва откако ја удрил глисер на Крф. Телото е пронајдено од крајбрежната полиција на плажата Авлаки. Отворена е истрага за тоа како...

Балкан 15.08.20 | 19:06

Австрија воведе строги мерки за сите граѓани кои летуваат во Хрватска

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека сака построги контроли на границите за повратниците од летните одмори, затоа што има огромен прилив на корона вирусот...