Ознака: туристи
Патувања 11.11.22 | 15:11

ДЗС: Во септември најмногу туристи во земјава дошле од Турција, Србија, Полска и Германија

Бројот на туристите во септември годинава изнесува 103 787, од кои 32,9 проценти се домашни, а 67,1 процент се странски. Во септември официјално се регистрирани 221 927 ноќевања,...

Економија 11.11.22 | 15:09

Во септември најмногу туристи имало од Турција, Србија, Полска и Германија

Бројот на туристите во септември годинава изнесува 103 787, од кои 32,9 проценти се домашни, а 67,1 процент се странски. Во септември официјално се регистрирани 221 927 ноќевања,...

Свет 31.08.22 | 17:23

Да ги спречиме Русите да ни доаѓаат во ЕУ за шопинг и задоволство, повика Борел

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел од Прага порача дека целта на укинувањето на визната либерализација за Русите е да се спречи тие што ја...

Балкан 20.08.22 | 10:37

Доставувачот по грешка истурил киселина наместо хлор во термалната бања во Хрватска, повредени 16 лица

Грешка на добавувачот на хемикалии е причината за инцидентот во бањата Тухељски Топлице на северот од Хрватска, во близина на границата со Словенија. Во инцидентот...

Свет 19.08.22 | 09:59

Туристи сурфале низ Венеција, останаа без даските и се протерани од градот

Јавноста и надлежните лица во Венеција се шокирани откако туристи неодговорно сурфале по водните канали на градот, вандализирале имоти и позирале полуголи. Сурферите...

Балкан 14.08.22 | 19:16

Туристите нагрнаа во Атина: На Акропол дневно има над 16.000 туристи

Ограничувањата и правилата за патување во изминатите две години и првото целосно „слободно“ лето по почетокот на пандемијата веројатно се главните причини, да бидат...

Македонија 12.08.22 | 14:14

Во првите шест месеци 75 проценти повеќе туристи од истиот период лани

Бројот на туристите е во периодот јануари – јуни 2022 година е зголемен за 75 проценти во однос на истиот период лани, а бројот на ноќевањата бележи раст од 66,3 отсто. Според...

Балкан 03.08.22 | 11:41

Ограбено уште едно семејство на Халкидики: Добро организирана банда се, го одбраа Сивири зошто е мало и мирно

Претседателот на Здружението на домови за стари лица на Србија, Радослав Миловановиќ и неговото семејство, кои пред шест дена заминаа на одмор во Сивири на Халкидики...

Патувања 01.08.22 | 10:42

Црногорците се жалат за лошата сезона: Србите веќе не се патлиџан туристи, туку паштета

Црногорските туристички работници се жалат на лошата сезона.Тие ги обвинуваат српските туристи кои се најбројни дека слабо трошат пари, се ценкаат и наместо патлиџан...

Балкан 03.07.22 | 15:27

За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

Полицајци на велосипеди почнаа да патролираат долж албанското крајбрежје и се грижат за безбедноста на туристите. Ова е многу ефикасен начин да се биде блиску до туристите...

Патувања 30.06.22 | 20:11

Туристите од Израел се враќаат во Охрид

Туристи од Израел повторно организирано ќе доаѓаат во Охрид. Во месеците јули и август се обновува авио конекцијата Тел Авив–Охрид, се очекуваат по два чартери неделно....

Балкан 07.06.22 | 09:23

Стартот ветува рекордна сезона: Во Црна Гора има 74% повеќе туристи од лани

Mинистерот за економски развој и туризам на Црна Гора, Горан Ѓуровиќ, соопшти дека во земјата во моментов престојуваат 39 илјади гости, што е 74 отсто повеќе од лани. Тој...

Патувања 19.05.22 | 22:08

Грција очекува речиси еден милион туристи од Србија

Оваа година очекуваме 900.000 туристи од Србија во Грција, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас од Белград, каде што одржува низа средби со туристички оператори...

Економија 12.05.22 | 12:58

За 45,9 проценти зголемен бројот на туристи во првиот квартал годинава

Бројот на регистрирани туристи во државава во март годинава изнесуваше 39.786, од кои 43,1 проценти се домашни, а 56,9 отсто странски туристи. Државниот завод за статистика...

Скопје 23.04.22 | 16:02

Со велосипед на три тркала по светот

Фоторепортерот на Македонската информативна агенција (МИА) се нашол во вистинско време и на вистинско место за да може со својот фотограф да ја направи оваа фотографија...

Патувања 23.04.22 | 10:45

Охрид се полни со туристи од земјава и регионот

Од вчера попладне Охрид започна да се полни со туристи од земјава и регионот кои во Охрид-Балканскиот Ерусалим ќе ја слушнат радосната вест за Христовото воскреснување....

Економија 23.03.22 | 21:44

Странски туристи ги откажуваат аранжманите за летување во Македонија

Полски тур оператори ги откажале аранжманите за летување во Македонија, а холандски туристи го одложиле доаѓањето во земјва за еден месец, информира претседателот...

Патувања 08.03.22 | 08:17

Најмногу туристи ни доаѓаат од Холандија, Белгија, Полска, Велика Британија и Бугарија

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски во интервју за познатиот бугарски туристички сајт Bgtourism.bg коментира дека државава има за...

Економија 17.12.21 | 11:56

Охрид се соочува со слаба посетеност за новогодишни и Божиќни празници

Охрид и овие новогодишни празници не може да се надева на некоја позначајна посетеност, барем кога се следат информациите на сопствениците на сместувачки капацитети...

Свет 16.12.21 | 09:01

Бали годинава го посетиле само 45 странски туристи

Популарните туристички дестинации ширум светот мораа да се справат со значителен пад на туристи во контекст на пандемијата на корона вирус. Сепак, реткокоја од нив...