На само 100 километри од Скопје се наоѓа најтоплата термална вода во Европа, а температурата на водата варира од 80 до дури 110 Целзиусови степени. Во оваа бања има десетици термални извори, а познато е дека во Врањска Бања доаѓаат да се лекуваат од ишијас, ревматски заболувања и гинеколошки заболувања.

Бањата Врањска се нарекува и Кралска бања – тука се лекувала кралицата Драга Машин во 1901 година, а кралот Петар I Караѓорѓевиќ бил лекуван од ревматизам и болки во колика во 1914 година и токму на ова место ја добил веста за почетокот на Првата светска војна
Бројните термални извори нудат можност да уживате во пливањето на отворено.

Посетете јаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.