Гастарбајтер од Балканот го раскажува своето искуство како е да се живее во Австрија и дали може да се заштеди некоја пара. Тој вели дека најголем дел од платата оди на кирија за стан.

Минималната плата во Австрија е  1.500 евра.

Не е лошо, а не е ни добр бидејќи становите се качја ненормално високо. Просечната цена за гаросњера е 400-500 евра, а се што е повисоко е од 700 до 900 евра. Побарувачката е голема, има многу доселеници од целиот свет. Во споредба со Германија е многу поевтино, па затоа многу луѓе се доселуваат од таму, раскажува гастарбајтерот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.