Љубителка на глодари, во својата куќа близу Алтенкирхен, живеела со 800 стаорци, но интервенирала ветеринарната служба, јавуваат странските медиуми.

Минатата недела, ветеринарниот завод во Гернаија ослободил 400 животни од една куќа близу Алтенкирхен. Нова операција ветеринарите спровеле во една куќа близу Алтенкирхен при што ослободиле уште 400 стаорци. Се чини дека нема да сопрат тука, затоа што има уште ќивотни за спасување. Портпаролот на ветеринарната инспекција за тој округ рече дека примиле дојава од соседите кои се жалеле на смрдеа. Објасни дека властите постапувале претпоставувајќи дека жената е зависничка од собирање животни.

Жената, очигледно верувала дека сѐ држи под контрола и не сфатила дека всушност не управува со ситуацијата. Засега истражителите не одлучиле дали против жената ќе покренат обвинение. Германското друштво за заштита на животни и други слични здруженија загрижени се за нејзините глувци и им осигурале ветеринарна помош. Имаат цел да ги вдомат во цела Германија.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.