Денес по кратко боледување почина професор доктор Методи Чепреганов, специјалист по невропсихијатрија и епилептологија. Има објавено над 260 научни трудови и 130 монографии од областа во која има дадено голем придонес.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.