Во сабота, на 16 декември од 11 до 17 часот ќе се одржи работилница за стендап комедија со Миранда Лончар во Центар „Јадро“ во Скопје.

Стендап комедијата е жанр кој првенствено се потпира на реторичките вештини на изведувачите. Општо прифатено е дека реториката може да се научи. Во античко време, реториката била еден од главните училишни предмети. Па, ако може да се научи реторика, тогаш е можно да се научи како да се биде stand-up комичар. Сега, учењето како да се користат алатките на реториката и вештините потребни за stand-up изведба не е ниту брзо ниту претерано едноставно, но луѓето кои сакаат да го прават тоа генерално имаат голема желба, а токму оваа страст е најголемиот гарант на успехот.

Оваа работилница, ако ви е полесна, можете да ја замислите како работилница за јавно говорење, а тие вештини се многу барани и всушност корисни за секого. Сепак, работилницата првенствено ќе се занимава со конкретна подготовка и изведба на stand-up настапи. Целта на работилницата е да им даде на учесниците привидно искуство на stand-up комичар. Заинтересираните учесници може да ја добијат препорачаната литература на англиски јазик во pdf формат пред почетокот на работилницата. Исто така, можно е претходно да се подготви текстот и да се испрати до менторката на работилницата за тие да дојдат на работилницата со веќе подготвен текст. Клучен дел од работилницата е импровизиран настап со микрофон, на сцена, пред публика составена од други учесници. Ако не се обидеш, никогаш нема ни да знаеш.

Миранда Лончар (1976) доаѓа од Мостар, БиХ. Таа се занимава со stand-up комедија од 2008 година, а коментарите се дека ѝ оди добро во последните неколку години. Сака глупав хумор, но сепак да има некоја порака. Ја сака секоја публика, а омилена ѝ е онаа која гласно се смее: луѓе кои ширум ја отвораат устата, неоптоварени со својот изглед во моментот на напад на смеа. Комедијата во живо е игра на заведување за двајца, така што на крајот на вечерта и публиката и изведувачот се разголуваат низ смеа. Таа блискост ја возбудува г-ѓа Лончар, барем малку, затоа што веќе со години е во брак.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.