Една неодамна омажена жена вели дека исфрлила една од нејзините деверици од нејзината венчавка откако се појавила во „многу тесен, разоткриен фустан“ кој не и бил по вкус.

27-годишната невеста, која пораснала со „многу строги и традиционални“ роднини, ги замолила своите деверици да носат каков и да е стил на облекување во кој се чувствуваат удобно да го носат, се додека тоа е во боја на праска и скромно, за да не го навредат семејство, пишува Mirror.

Иако признава дека таа и нејзините родители не се согласуваат секогаш со мислењето на нејзиното семејство за некои работи и ставови, новата невеста обично молчи за да го задржи мирот и да ги почитува постарите. За една од нејзините деверици, Ава, се вели дека е „многу страсна феминистка“, а невестата однапред знаела дека нема да се согласи со некои од ставовите на нејзиното семејство.

Меѓутоа, нејзините стравови исчезнале кога Ава, која ја познава од факултет, ја уверила дека нема да каже ништо и дека е тука само како пријателка за да ја поддржи. За жал, се тргна наопаку на свадбата откако Ава влезе облечена во нешто за кое знаеше дека ќе ги навреди роднините на невестата. Зборувајќи на Редит, невестата напиша:

„Ава рече дека ќе и го направат фустанот по нарачка и никогаш не ми покажа слика затоа што беше во изработка. На свадбата дојде во многу тесен фустан во праска која откри многу. Свекрва ми рече дека ќе се справи со тоа и ја избрка .Ава рече дека фустанот е нејзиниот начин на изразување.Таа веќе не зборува со мене, но навистина не мислам дека грешам. “

Таа потоа појасни дека фустанот на Ава го нарече откривачки бидејќи станува збор за тесен мини фустан без ракави.

„Јас самата носам тесна облека слична на она што таа ја носеше, но мислам дека не е соодветна за свадба, особено што на мојата свадба побарав да носиме скромна облека поради моето пошироко семејство“, продолжи таа.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.