Евростат наведува дека минатата година „граѓаните на ЕУ генерално биле сосема задоволни од својот живот воопшто“.

Новите податоци на статистичката агенција на ЕУ ја рангираат Австрија како најсреќна земја во 27-члениот блок. Австрија доби вкупна оценка од 7,9 од 10 во годишната публикација на Евростат за своите „показатели за квалитет на животот“, која се заснова на анкети спроведени во сите земји-членки, пишува „Индипендент“.

Полска, Финска и Романија се рангирани на второто место во податоците со резултат 7,7 од 10, додека на другиот крај на скалата Бугарија имаше најниска оценка, која е единствената земја со резултат помал од шест (5,6) севкупно. Хрватска е на дното на рангирањето како само петта земја од крајот по среќа.

Евростат рече дека неговата публикација има за цел „да ги долови трендовите во субјективната благосостојба на европските граѓани“, истакнувајќи дека „граѓаните на ЕУ генерално биле сосема задоволни од својот живот генерално, известувајќи во просек 7,1 поен од 10“. Се вели дека факторите како што се нивото на образование, семејството и финансиската стабилност влијаат на целокупното задоволство на испитаниците од нивните животи, а не само од богатството.

„Интересно е да се забележи дека некои земји се поврзани со ниско ниво на приход во неодамнешното минато… како што се Романија и Полска, меѓу земјите каде што задоволството од животот е највисоко – што ја покажува сложеноста на односот помеѓу субјективните добро- битие и економската благосостојба“, објави Евростат.

Италија, Шпанија и Франција, трите најголеми економии во ЕУ, се движат околу просечно 7,1. Сепак, Германија се покажа како една од најнесреќните земји во истражувањето, победувајќи ја само Бугарија, со оценка 6,5. Во минатогодишните податоци за 2021 година, постигна оценка 7,1.

Иако студијата не укажува на причината за падот на целокупното германско задоволство од животот, се чини дека е во согласност со другите истражувања кои го одразуваат падот на расположението на жителите на земјата. Според посебно истражување објавено минатата недела од Институтот Рајнголд во Келн, само 22 отсто од Германците се сметаат себеси за „посветени оптимисти“, додека 29 отсто се „умерено задоволни“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.