Астрологијата често истражува како одредени особини на личноста се манифестираат во разни аспекти од животот, вклучувајќи ја и улогата на родител. Во овој случај се истакнуваат три хороскопски знаци, но важно е да се напомене дека ова тврдење не е апсолутно точно за сите жени родени во тие знаци, бидејќи астрологијата нуди само една перспектива и генерализација.

Очигледно е дека овие жени ги сакаат своите деца, но нивниот пристап во мајчинството може да биде заснован на одредени карактеристики, како што се ригорозна дисциплина и недоволно покажување внимание и нежност. Ова може да биде тешко за децата, бидејќи на секое дете му треба да почувствува љубов, внимание и нежност од своите родители.

Мајка Јарец
Мајката родена во знакот Јарец важи за личност која поставува високи стандарди и бара челична дисциплина во својата родителска улога. Емоциите не се на врвот на нејзината приоритетна листа, бидејќи смета дека тие се знак на слабост, како кај неа, така и кај нејзиното дете. Оваа мајка се потпира на логиката на пристапот: наградување и казнување. Верува дека претераната нежност само ќе го расипе детето, често занемарувајќи го фактот дека на децата им треба топлина и внимание. Децата родени во семејство со мајка Јарец честопати растат дистанцирани од неа, а многумина дури и го прекинуваат контактот со мајка им, сметајќи ја за личност што никогаш не ги сакала.

Мајка Лав
Кога ќе стане мајка, жената родена во знакот Лав се труди потполно да ѝ се посвети на грижата за своето дете. Меѓутоа, проблемот настанува кога детето ќе почне да ги искажува своите желби и волја. Тогаш може да се појави егоистичната и диктаторска страна на мајката Лав. На пример, ако детето сака да се занимава со некоја активност што не е во согласност со очекувањата на мајката, таа може да даде отпор. Децата на мајката во овој знак честопати растат под притисок да ги исполнуваат желбите на мајка им, што може да го попречи нивниот развој на сопствената личност. Во такви семејства, децата може да чувствуваат недостиг од слободата и тешкотии при заземањето лидерска улога, освен ако не се родени во знаците Овен, Бик или Лав, бидејќи тогаш ќе им се спротивстават на очекувањата на мајка им.

Мајка Девица
Мајката родена во знакот Девица обично важи за одговорна и грижлива мајка. Нејзиниот главен фокус е да му ги овозможи основните потреби на детето, како што се квалитетна храна, чист дом и минимален комфор. Децата на овие мајки најчесто се уредни и пристојни. Меѓутоа, понекогаш мајката Девица може да претера во грижата за изгледот и имиџот на своето семејство, заборавајќи дека мајчинската љубов, топлина и нежност се еднакво важни како и редот и дисциплината. Мајката Девица обично не се согласува со деца родени во знаците Рак и Риби, што може да доведе до чести конфликти и оддалечени односи во иднина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.