Претставниците на секој хороскопски знак обично имаат заеднички карактеристики. Раковите, на пример, се обожаваат поради нивната способност да слушаат, а Стрелците поради нивната спонтаност и авантуристички дух. Но, добрите особини во никој случај не се единственото нешто што некои знаци ги прави слични: покрај бројните предности во нивното однесување, има и недостатоци, поточно гревови и пороци кои ги прават слични. Во астрологијата, темните страни обично се поврзуваат со негативни карактерни црти на одреден знак. Ајде да разговараме за нив подетално.

Темната страна на хороскопските знаци која внимателно ја кријат од другите

Овен

За еден Овен нема ништо друго освен сопствено мислење. Понекогаш дури се преправаат дека се согласуваат со некој друг, но сепак остануваат свои. Не секој претставник на знакот може вешто да манипулира, па во 90% од случаите конфликтот со Овенот води до вистинска експлозија. Зголемен тон, фрлање работи и агресија, тоа е типично за Овенот. Лутината, нетрпеливоста и презирниот поглед насочен кон другите се главните темни страни на овој огнен знак.

Бик

Биковите се незаменливи пријатели и практични луѓе, па затоа другите ги сакаат толку многу. Но, само блиските луѓе знаат колку можат да бидат тврдоглави и непопустливи дури и во најнеопасните ситуации. „Не, не си во право“, е типичен одговор на Бикот на позиција која се разликува од неговата. И да не ја заборавиме неговата скржавост… Со еден збор тежок лик.

Близнаци

Самите Близнаци знаат колку им е тешко. Но, тие нема да направат ништо за тоа – тие се задоволни од оваа позиција. Тие се опкружуваат само со оние кои се подготвени да толерираат промени во расположението и целосно дволичниот однос кон сите: колеги, роднини и добри пријатели. Тоа е нивната темна страна што ја кријат.

Рак

Многу луѓе забележуваат склоност кон очајување кај раковите, но речиси никој не разбира која е причината за оваа состојба. Таквите завидливи луѓе, како по правило, доживуваат депресија и се занимаваат со самофлагелирање. И кога оваа фаза ќе помине, раковите се обидуваат да понижат, дискредитираат и клеветат потенцијален ривал.

Лав

Не е тајна дека лавовите сакаат да бидат во центарот на вниманието – тоа им е неопходно како кислород. Само што таква силна егоцентричност ги одбива луѓето. Тоа е затоа што Лавовите не поднесуваат критики, често покажуваат агресивно однесување и не го почитуваат мислењето на другите, поради што постојано влегуваат во конфликтни ситуации.

Девица

Девицата е вечниот глас на разумот и моралот, кој веднаш го регистрира секој погрешен чекор. И покрај фактот дека претставниците на знакот се борат против овој стереотип, нивниот перфекционизам и прекумерна критика често го надминуваат гласот на разумот. Несакани совети, забелешки и остри коментари.

Вага

Вагите се многу мудри и сочувствителни. Сепак, тие можат да дадат добар совет на сите освен на самите себе. Ова го попречува патот до успехот и понекогаш води до обесхрабрување, агресија и навредливи зборови. Освен тоа, вагите се доста чувствителни на сè што другите зборуваат за нив – со други зборови, тие не реагираат добро на шегите за себе. Наместо да одржуваат забавен и релаксиран разговор, тие почнуваат да ја прифаќаат шегата со непријателство и потоа даваат се од себе да го понижат насилникот во првата погодна прилика. Ова е нивната темна страна за која воопшто не се свесни.

Шкорпија

Ако го преминете патот на шкорпијата, очекувајте проблеми – претставниците на овој знак не знаат за милост. Ќе направи се за да го понижи противникот и да го удри посилно. Истото важи и за нивните најблиски: дури и ако личноста е важна, шкорпијата прво ќе ги допре сите болни точки, а потоа едноставно ќе се извини, без да размислува за последиците од кажаното.

Стрелец

Стрелците се опуштени и многу добродушни, но токму поради овие карактерни црти не се подготвени за врски и сериозни разговори. Многу е тешко да ги натерате да зборуваат за своите чувства, а често се нервираат кога луѓето се обидуваат да им „влезат“ во душата. Ова води до длабока осаменост – и покрај фактот што имаат милион познаници, претставниците на овој хороскопски знак можат да потонат во депресија.

Јарец

Не постои средина за расположенијата на јарецот – тие се или ладни и далечни, или премногу импулсивни. Сепак, иако бараат апсолутно разбирање и лојалност, никогаш нема да го покажат истото внимание кон другите. И тие немаат никаков проблем со тоа. Тоа е нивната главна темна страна.

Водолија

Многу Водолии имаат претерано чувство за самопочит. Овој знак има тенденција да се смета себеси за единствен член на општеството. Затоа тие ретко развиваат односи со луѓето. Тоа е она што тие го прават.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.