Според кинескиот хороскоп, 2023 е година на Зајакот. Знаците се одредуваат врз основа на годината на раѓање, а ова е овогодишната астро прогноза за секој од нив.

Стаорец (1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008)

Сите родени во годината на Стаорецот во 2023 треба да се потпрат на силата на својот карактер, како и на своите најблиски. Во принцип, среќата ќе биде на страната на стаорецот, па затоа претставниците на овој источен знак мора почесто да ги следат знаците кои помагаат да се избегнат проблеми. Ова ќе биде многу важно време да останете на површина и покрај силното невреме. Во работата и работните дејности на почетокот на годината, вреди привремено да се прекине развојот на нови идеи. Креативноста ќе се врати во март и април.

Бивол (1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009)

Биволите треба апсолутно да бидат повнимателни во комуникацијата со луѓето околу нив. Факт е дека често можете да сретнете отровни луѓе на патот. Важно е да ги препознаете навреме и да поставите јасна граница. Ова ќе ве спаси од фијаско во бизнисот, па дури и љубовта. Најважното нешто што треба да се запамети е дека во 2023 година, многу луѓе нема да бидат она што сакаат да бидат. Избегнувајте лековерност, опкружете се со позитивни и добри луѓе кои ве поттикнуваат да се развивате.

Тигар (1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010)

На почетокот на годината Тигрите ќе се посветат на решавање на старите проблеми. 2023 година може да се покаже како нестабилна, непредвидлива, но тигрите ќе се соочат со предизвици и ќе излезат помудри. Најважно е да бидете љубезни со оние околу вас и да бидете љубезни кон вашите најблиски. Исто така, важно е да научите да им простувате на луѓето, бидејќи простувањето е мелем за секое срце.

Зајак (1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011)

Зајаците во 2023 година ќе мора постојано да доживуваат емоционални промени – нивното расположение ќе скока горе-долу, и тоа многу често. Најпроблематичен период е крајот на летото и почетокот на есента. Ако бескрајните промени во расположението конечно имаат смисла, можете да ги искористите четирите најдобри практики за да го усогласите вашиот внатрешен свет. Време е разумно да ги процените вашите опции, секој ден од оваа година. Не ги преценувајте или потценувајте вашите способности.

Змеј (1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012)

Змејовите ќе бидат мошне продуктивни во бизнисот во 2023 година. Важно е работите да ги правите и да не ги одложувате на неодредено време. Време е да се вклучите во духовен раст и развој. Ако се појават кризни ситуации, Змејовите ќе управуваат со сè, и тоа многу добро и доволно брзо. Ова ќе биде година кога проблемите и неволјите на крајот ќе се претворат во нешто добро. Најважно е да верувате во позитивното и да очекувате нешто добро од животот. Се ќе помине и се ќе испадне како што треба.

Змија (1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013)

Змиите во карактерот имаат свои силни и слаби страни. Фокусирајте се на вашиот личен развој и не дозволувајте ситноста на вашата околина да ве оптоварува. Треба да барате позитивно во сè, да гледате на животот позитивно. За да бидат поуспешни на работа, змиите треба да бидат помалку мрзливи, а во љубовта основата на успехот ќе биде борбата со стереотипите.

Коњ (1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014)

Најголемиот непријател на Коњот во 2023 година е стравот. Мора да се обидете да се справите со тоа, инаку работите можат да тргнат надолу, и тоа веќе во јануари. Генерално, ова ќе биде голем пресврт за Коњите кои се навикнати да ги исфрлаат своите емоции. Оние кои знаат да ја контролираат својата импулсивност можат да привлечат повеќе среќа. Најважниот непријател на успехот за коњите е одмаздољубивоста. Нема потреба да се троши енергија и време на празни навреди. Во љубовната сфера треба да се посвети многу внимание на енергијата што ја испуштате, особено ако сакате да привлечете сродна душа.

Коза (1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015)

Козите во 2023 година често може да доживеат состојба на висока чувствителност. За време на таквите периоди, важно е да можете да ја заштитите вашата енергија, бидејќи луѓето околу вас може да почнат да ја искористуваат ситуацијата. Во бизнисот, на овој знак ќе му треба брзина, решителност, издржливост, трудољубивост. Само така можам да станам побогат. Успешно ќе се справи со налетот на проблемите. При донесувањето на важни одлуки не треба да се потпираат на шестото сетило, а не на аргументите на разумот и логиката, барем во зима и пролет сигурно.

Мајмун (1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004)

Важно е родените во знакот мајмун во 2023 година да прават енергетско чистење што е можно почесто, бидејќи на патот може да се сретнат со многу токсични луѓе и непријатни настани. Исто така, важно е да не се претера во ништо и да се држите подалеку од лошите навики како прејадување и импулсивност. Целиот успех ќе биде поврзан со ефективна соработка. Не плашете се од тимска работа. Кога ви треба поддршка, покажете отворено.

Петел (1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005)

Родените во годината на Петелот треба да бидат сигурни дека се на вистинскиот пат. Следете го своето срце и сопствената судбина. Можно е на почетокот на годината родените во овој знак да мора да се соочат со грешките од минатото. Некои работи што останаа недовршени сега треба да се завршат. Веќе во јануари е важно да се ослободиме од се што сее сомнежи и стравови. Дишете и бидете среќни!

Куче (1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006)

За кучињата, здравјето ќе биде од најголема важност. Од првите денови на 2023 година, посветете се на оставање на некои лоши навики и посветете се на благосостојбата, здравјето и развојот. Среќата ќе ги следи самоуверените луѓе, затоа престанете да се сомневате во себе. Покажете кој сте навистина, поврзете се со други луѓе. Почетокот на годината ќе биде корисен за креативна работа. Во лето и есен, можете безбедно да одите на долги службени патувања.

Свиња (1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007)

Луѓето родени во годината на свињата треба да ги посветат следните дванаесет месеци на пронаоѓање нови пријатели, сродни души. Многу луѓе ќе сакаат да добијат помош од претставниците на овој источен знак, но во исто време не даваат ништо за возврат. Ќе мора да научите да ги разбирате луѓето, слушајќи ја вашата интуиција. Можно е во 2023 година да треба да работите многу повеќе, што може да предизвика емоционално исцрпување. Едноставните вежби и навремениот одмор ќе ви помогнат да се ослободите од прекумерниот замор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.