Додека некои луѓе претпочитаат да ги чуваат работите за себе, други се како отворена книга, подготвени да го споделат секој детаљ од својот живот со околината. Некои хороскопските знаци имаат тенденција постојано да зборуваат за себе, за своите успеси, планови и искуства. Оваа тенденција кон самопромоција и отвореност може да биде меч со две острици.

Од една страна, таквите поединци често изгледаат самоуверени и се способни да ги мотивираат другите. Од друга страна, тие можат да изгледаат егоцентрично или дури и нарцисоидно, особено ако нивната потреба за внимание го надминува чувството за можности и емпатија кон нивните соговорници.

Во оваа статија истражуваме кои хороскопски знаци не можат да престанат да зборуваат за себе и како оваа карактеристика влијае на нивните меѓучовечки односи и перцепција во општеството.

Лав
Како кралеви на хороскопот, Лавовите се лидери кога станува збор за самопромоција. Сакаат да бидат во центарот на вниманието и природно е да доминираат во разговорите и да ги споделуваат своите успеси и авантури. Нивната харизма и самодоверба ги привлекуваат другите, но понекогаш нивната потреба за восхит може да биде огромна.

Близнаци
Близнаците сакаат да зборуваат за се, а една од омилените теми им сè сопствените достигнувања. Нивната природа е таква што сакаат да бидат во тек со сè и секој треба да знае што се случува во нивниот живот. Нивната љубопитност и потреба да споделуваат информации ги прави интересни соговорници, но понекогаш можат да ја преминат границата и да станат премногу егоцентрични.

Овен
Кога Овните постигнуваат нешто, сакаат сите да знаат за тоа. Нивната директност и ентузијазам можат да бидат заразни, но и исцрпувачки за оние кои можеби не се толку заинтересирани за секој детаљ од нивниот живот.

Стрелец
Стрелците се авантуристи и филозофи, секогаш во потрага по знаење и нови искуства. Тие сакаат да зборуваат за нивните патувања, идеи и согледувања, понекогаш заборавајќи дека разговорот треба да биде двонасочен. Нивната искреност и отвореност се доблести, но понекогаш знаат да претеруваат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.