„Честит празник – Свети Кирил и Методиј. Нивниот придонес и дело е од непроценливо значење за македонскиот јазик, култура и писменост. Фотографиите ги направив при мојата последна посета на прекрасниот Охрид каде се воодушевив од убавината на многубројните историски знаменитости.”, објави на својот фејсбик профил Метју Лосон, Британски амбасадорRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.