Ознака: кирил и методиј
Македонија 24.05.19 | 10:36

Честитка од Стево Пендаровски по повод 24 мај: Светите браќа Кирил и Методиј им го отворија патот на словенските народи кон описменување и духовност

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете...

Култура 24.05.19 | 10:05

Одбележување на Денот на сесловенските просветители во Филхармонија

По повод Денот на сесловенските просветители и учители св. Кирил и Методиј  – 24 Мај денеска ќе се одржи свеченост во Националната филхармонија во Скопје, во организација...

Калеидоскоп 24.05.19 | 08:35

Денеска е Свети Кирил и Методиј

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот...

Балкан 16.05.19 | 16:46

Кирил и Методиј ќе се слават и во Србија

Владата на Република Србија на денешната седница го усвои Предлог-законот за дополнување на Законот за државни и други празници со кој предлага 24 мај да биде нов празник...

Балкан 05.05.19 | 17:35

Папата Франциско од Софија: Благословени да се Светите Кирил и Методиј!

Да бидат благословени светите Кирил и Методиј, патрони на Европа, кои со своите молитви, посветеност и апостолска дејност станаа примери за нас и остануваат, по повеќе...

Македонија 11.04.19 | 17:33

Договорено заедничко чествување на Кирил и Методиј – согласност за улогата на Бугарија во нивното дело

Кирил и Методиј ќе ги чествуваме заедно со Бугарија, која добила согласност од македонска страна за нејзината улога во делото на светите браќа. Ова е еден од резултатите...