Украина има рок од шест месеци да ги врати териториите окупирани од Русија. Западот потоа ќе се обиде да го натера Киев на мировни преговори, пишува германскиот весник „Билд“, повикувајќи се на извори во американската и германската влада.

Според нив, тоа ќе се случи доколку вооружените сили на Украина не постигнат значителен успех на бојното поле.

И во САД и во Германија, зад затворени врати, владата тврди дека Украина има рок до есен да ги врати териториите. Ако ова не успее или само делумно успее, притисокот да се принудат на преговори ќе се зголеми, пишува весникот.

На 24 февруари кинеското Министерство за надворешни работи објави „мировен план“ со предлози за решавање на конфликтот во Украина. Се состои од 12 точки. Меѓу нив се и прекин на огнот, мировни преговори, гаранции за суверенитет и независност на сите земји, како и отфрлање на „проширувањето на воените блокови“ и „едностраните санкции“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.