Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната.

Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на хидроелектраната Каховка. Се разговараше за многу важни прашања. Оперативната состојба во регионот, последиците од катастрофата, евакуација на населението од подрачја на потенцијални поплави, отстранување на вонредната состојба предизвикана од експлозијата на браната, организирање одржување на животот во поплавените подрачја, соопшти Зеленски.

Тој нагласи дека е важно да се пресмета штетата и да се доделат средства за компензација на жителите погодени од катастрофата и да се развие програма за компензација на загубите или преместување на компаниите во регионот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.