Холандскиот политичар Герт Вилдерс, чија Партија на слободата (ПВВ) победи на неодамнешните избори, изјави дека формирањето малцинска влада е една од опциите што стојат пред него во договарањето на идната владејачка структура во земјата.

На денешната прес-конференција тој кажа дека ќе биде „силен, но и разумен“ во преговорите со потенцијалните партнери, пренесуваат британските медиуми.

Валдерс додаде дека би сакал да работи со Народната партија за слобода и демократија (ВВД) на премиерот во заминување Марк Руте, партијата на десниот центар Нов социјален договор (НСЦ) и конзервативното Движење Фармери-граѓани.

Меѓутоа, набрзо по завршувањето на изборите, досегашната владејачка партија ВВД соопшти дека нема да се приклучи на кабинетот предводен од Вилдерс, посочувајќи дека ќе го поддржи во формирањето влада.

Вилдерс, чија партија освои околу 24 отсто од гласовите, ќе мора да влезе во коалиција со најмалку уште две партии доколку сака да формира влада.

Лидерот на НУК, Питер Омзигт, посочи дека работата со Вилдерс ќе биде тешка, имајќи предвид дека елементите на програмата на ПВВ ги прекршуваат холандските уставни гаранции за слободата на вероисповед, соопштуваат британските медиуми.

Вилдерс денеска повтори дека е подготвен на компромиси за некои точки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.