Три лица осомничени за шпионирање за Русија во Велика Британија се уапсени и обвинети како дел од поголема истрага за националната безбедност, објави Би-Би-Си. Осомничените се бугарски државјани кои наводно работат за руските безбедносни служби.

Контратерористичките детективи на лондонската полиција задолжени за шпионажа ги приведоа во февруари според Законот за службени тајни. Тие беа обвинети дека поседувале документи за идентификација со несоодветна намера и наводно ги поседувале знаејќи дека се лажни.

Документите вклучуваат пасоши, лични карти и други документи од ОК, Бугарија, Франција, Италија, Шпанија, Хрватска, Словенија, Грција и Чешка. Триото живееше во Британија три години работејќи различни работни места и престојувајќи во низа имоти во предградијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.