Хрватскиот наркобос Ненад Петрак (43) е депортиран од Турција и сместен во затвор во Сплит, соопшти хрватското МВР.

Тој беше уапсен пред десет дена во Истанбул врз основа на налог издаден од Сплитското жупаниско државно обвинителство за обид за убиство, објавија хрватските медиуми.

Хрватското МВР во соопштението не го соопшти името на депортираниот, туку само дека се работи за 43-годишен маж по кого е распишана европска потерница и распишана меѓународна потерница по наредба на сплитското обвинителство. канцеларија.

Тој бил пренесен од Истанбул во Загреб, а потоа во раните утрински часови во придружба на припадници на антитерористичката единица Лучко и на Службата за меѓународна полициска соработка бил одведен во Сплит.

Во соопштението објавено е видео од акцијата која, како што се наведува, поминала без безбедносни инциденти.

Хрватската новинска агенција Хина објави дека полицијата го сомничи Петрак за учество во меѓународен нарко картел кој ја пренесува дрогата од Јужна Америка во Европа.

Во овој случај е побарана екстрадиција поради обидот за убиство на Јосип Чубелиќ во април годинава во Сплитско Скалице.

Хина наведува дека Петрак во наредните денови треба да биде сослушан во врска со пукањето, а се очекува да биде сослушан и поради сомнение дека основал криминална организација за шверц на големи количини дрога.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.