Американскиот јавен долг надмина 34 милијарди долари, соборувајќи нов рекорд, а ова накратко го коментираше портпаролката на руското МНР Марија Захарова.

Среќна Нова година и нов јавен долг, напиша Захарова на својот „Телеграм“ канал.

Претходно на сајтот на американското Министерство за финансии беше објавено дека јавниот долг првпат ја преминал таа граница.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.