Ознака: Марија Захарова
Свет 29.03.24 | 14:41

Захарова: Русија нема да учествува на конференцијата за Украина

Русија нема намера да учествува на конференцијата за Украина, чија можност ја спомена украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба, изјави денеска портпаролката...

Свет 26.03.24 | 08:15

Захарова до Белата куќа: Сигурни сте дека ИД е одговорна? Размислете повторно

Русија изрази сомневање поради американските тврдења дека Исламската држава (ИД) е одговорна за нападот во концертна сала во близина на Москва, во кој загинаа 137 луѓе,...

Свет 13.03.24 | 22:45

Захарова: Русија нема да учествува на мировната конференција во Швајцарија дури и ако биде поканета

Русија нема да учествува на мировната конференција за Украина, што ќе се одржи во Швајцарија, дури и ако е официјално поканета, изјави денеска портпаролката на руското...

Свет 28.02.24 | 09:32

Захарова: Состојбата на фронтот е монструозна и катастрофална за Зеленски

Состојбата на фронтот за украинскиот претседател Володимир Зеленски е монструозна и катастрофална, дури и изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за можноста...

Свет 17.01.24 | 14:19

Захарова: НАТО провоцира на границите со Русија и Белорусија, ќе одговориме

Зголемувањето на војската на НАТО во близина на границите на Русија и Белорусија е дестабилизирачки фактор и Москва ќе преземе соодветни мерки како одговор, изјави...

Свет 10.01.24 | 19:12

Тајната средба на Западот за Украина е рекламен трик на режимот на Зеленски

Неодамнешната средба во Ријад меѓу претставниците на Украина и нејзините западни спонзори и неколку земји од глобалниот југ, на која се разговараше за таканаречената...

Свет 03.01.24 | 11:43

Среќна Нова Година и нов рекорден јавен долг им порача Захарова на САД

Американскиот јавен долг надмина 34 милијарди долари, соборувајќи нов рекорд, а ова накратко го коментираше портпаролката на руското МНР Марија Захарова. Среќна Нова...

Свет 29.12.23 | 19:44

Се „лапа“ со партнерот: Вака изгледаше Марија Захарова на венчавката

Се појавија фотографии од портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова.Оваа 47 годишна русокоса Русинка се омажи за Андреј Макаров во...

Свет 25.12.23 | 14:26

Западот се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Србија, обвини Захарова

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го обвини Западот дека се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Србија по предвремените...

Свет 10.12.23 | 14:15

Захарова: Во ЕУ се примаат членки исклучиво врз основа на генетски модифицирана национална свест

Доколку стане членка на Европската унија, Србија ќе мора да се бори за својот национален идентитет, бидејќи во ЕУ примаат исклучиво врз основа на генетски модифицирана...

Македонија 01.12.23 | 15:04

Лавров го украде шоуто на ОБСЕ самитот

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров им одржа вистинска дипломатска лекција на своите колеги. Два дена беше во Скопје и на крајот од престојот одржа...

Свет 30.11.23 | 12:53

Која е Марија Захарова на која Бугарите и забранија прелет: Жена змеј, сака „Најк“ и американска музика

Марија Захарова е портпарол на руското Министерство за надворешни работи и човек од доверба на Путин и Лавров. Таа е причината што Бугарите не дозволија прелет на нивна...

Балкан 29.11.23 | 11:21

Захарова: Западот ги поттикнува Албанците на Косово на агресивна србофобија

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави дека привремените институции во Косово продолжуваат да ја дестабилизираат...

Свет 29.11.23 | 10:32

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ: Западот и правеше секакви пречки на Русија за време на подготовките за состанокот

За време на подготовките за учество на седницата на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Македонија, руската страна наишла на „секакви пречки“, изјави...

Свет 17.11.23 | 14:25

Захарова: Затворањето на финските гранични премини е израз на нови поделби во Европа

Руското Министерство за надворешни работи упати критики поради одлуката на финската Влада за затворање на четири од девет гранични премини со Русија. Затворањето на...

Свет 26.10.23 | 20:39

Захарова сподели вести кои ја кренаа планетата на нозе: Ова се случува во Русија

Делегација на Хамас е во посета на Москва, а меѓу нив и високиот член Абу Марзук. Делегација на Хамас моментално е во посета на Москва, на разговори за ослободување странски...

Македонија 16.09.23 | 09:25

Тројца руски дипломати протерани од Македонија, Захарова вети дека овој чекор нема да остане без одговор

Властите на Македонија, на 12 септември, без објаснување на причините, прогласија три дипломати на Руската Амбасада во Скопје за „персона нон грата“, објави на социјалните...

Свет 07.08.23 | 18:36

Захарова: Во Украина цвета нелагалната трговија со човечки органи извадени од ранетите и загинатите на бојното поле

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во авторски текст за „Росиска газета“ наведува дека одамна е познато дека Украина е еден...

Свет 01.08.23 | 16:39

Захарова ги спореди нападите со дронови врз Москва со нападите врз САД од 11 септември

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова денеска ги спореди украинските напади со дронови врз Москва со терористичките напади...

Свет 15.07.23 | 21:39

Захарова: Режимот во Киев ја нападна нуклеарната централа во Курс, го осудуваме украинскиот нуклеарен тероризам

Oфицијалнaтa претставничка на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, се огласи со коментар во врска со нападот со беспилотни летала врз градот...