Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, се соочува со нови кривични пријави затоа што не платил данок од најмалку 1,4 милиони долари, додека трошел милиони на раскошен начин на живот. Според обвинението поднесено во Окружниот суд во Централна Калифорнија, тој се товари за три кривични дела и шест прекршоци поврзани со даноци.

Министерството за правда соопшти дека истрагата е во тек, а доколку биде прогласен за виновен по обвиненијата, му се заканува затворска казна до 17 години. Тој е обвинет дека не платил најмалку 1,4 милиони долари федерални даноци од 2016 до 2019 година, додека потрошил милиони долари на екстравагантен начин на живот.

Во обвинението се наведува дека Хантер Бајден „заработил добри пари“ додека служел во одбори на украински индустриски конгломерат и кинески приватен капитал. Но, како што се зголемувале неговите приходи, така се зголемувале и неговите трошоци. Само во 2018 година, според обвинението, потрошил повеќе од 1,8 милиони долари, но ништо за плаќање данок.

Се споменува дека, меѓу другото, потрошил пари на дрога, ескорт дами, луксузни хотели, автомобили и облека, а за рехабилитација од зависност одвоил повеќе од 70.000 долари. Тој претходно се соочуваше со обвиненија за затајување данок и во октомври пред судот во Делавер се изјасни за невин по обвинението дека лажел за неговата употреба на дрога кога купил пиштол.

Хантер Бајден е честа тема во медиумите поради неговата зависност и прекумерното однесување како што се брзо возење или пуштање фотографии од него гол или користење дрога.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.