Адвокатите на поранешната стриптизета Лунден Робертс побараа во петокот судот во Арканзас да нареди апсење на Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џозеф Бајден, со кој Робертс има вонбрачна ќерка, бидејќи се верува дека Хантер нашол засолниште во Белата куќа за да избегнувајте да ви биде доставена покана.

Како што пишува Њујорк пост, Хантер Бајден не го подобрил исполнувањето на финансиските обврски според барањето од тужбата на поранешната стриптизета Лунден Робертс, мајка на нивната четиригодишна вонбрачна ќерка Нави, поради што адвокатите бараат судот да му одреди притвор. Робертс смета дека судот треба да му одреди притвор на Хантер Бајден додека тој не ги исполни наредбите на судот.

Робертс (32) на суд докажал дека Хантер е татко на нејзината ќерка, а синот на претседателот минатата година побарал намалување на месечната сума за издршка што му била доделена.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.