Унгарските власти, кои се уште не го ратификувале приемот на Шведска во НАТО, денеска соопштија дека тој процес е само техничка работа.

Нашиот став е јасен. Владата го поддржува приемот на Шведска во НАТО. Завршувањето на процесот на ратификација сега е само техничко прашање, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто пред да замине на дводневниот самит на НАТО во Вилнус.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа во Вилнус изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се согласил да го испрати протоколот за прием на Шведска во НАТО до турскиот Парламент „што е можно поскоро“.

Заедно со Унгарија, Турција беше единствената од 31 земја на НАТО која сè уште не го ратификуваше членството на Шведска. Унгарија тогаш најави дека ќе даде согласност доколку Турција го стори тоа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.