Шефицата на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Одил Рено-Басо, ја опиша западната поддршка за Украина како „огромна“ и покрај неодамнешните украинските критики дека сојузниците на Киев не направиле доволно за да ја поддржат земјата опустошена од војната.

Финансиската помош на ЕУ е многу поголема во реална смисла од кој било Маршалов план по Втората светска војна во однос на процентот на поддршка од БДП“, изјави Рено-Басо за „Политико“.

Француската економистка упатува на големиот инвестициски план поврзан со поранешниот државен секретар на САД Џорџ Маршал за поддршка на реконструкцијата на 16 земји, главно во Западна Европа, кон крајот на 1940-тите.

Брисел и Вашингтон се најголемите финансиски поддржувачи на Украина за време на конфликтот, поделувајќи 27,5 милијарди евра и 22,9 милијарди евра, соодветно, од почетокот на војната во февруари 2022 година и крајот на минатата година.

Фактот што тие [Украина] 50 отсто од нивниот буџет го добија финансиран од надворешна поддршка е огромен“, вели Рено-Басо.

Таа ги отфрла критиките од некои поддржувачи на Украина дека пакетот помош на ЕУ е недоволен во споредба со седумгодишниот буџет на блокот од 1,074 трилиони евра.

Лидерите на ЕУ мора да поминат тенка линија помеѓу поддршката на Украина и финансирањето на домашните приоритети. Дури и да не изгледа огромно… во споредба со реалната маржа што лидерите на ЕУ ја имаат во нивниот буџет, да финансираат дополнителни мерки за својот народ, тоа не е лесна размена, вели Рено-Басо, додавајќи дека таа се соочила со слични проблеми во ЕБРД.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.