Рускиот автор и политички активист Захар Прилепин е тешко повреден во експлозија од бомба поставена на автомобил, во близина на градот Нижни Новгород. Неговиот возач наводно загинал.

Извор за РИА Новости изјавил дека експлозијата се случила додека автомобилот на Прилепин бил на автопат. Прелиминарните податоци покажуваат дека експлозивната направа била поставена под возилото.

Каналот Mash Telegram објави дека како резултат на експлозијата, автомобилот се превртел. Весникот РБК, повикувајќи се на извори, објави дека експлозијата се случила додека Прилепин се враќал од патување во двете руски републики во Донбас.

Лекарите за медиумите изјавија дека на Прилепин му се скршени двете нозе. Доживеал и потрес на мозокот.

Прилепин бил придружуван од неговата ќерка, но за среќа таа излегла од автомобилот неколку минути пред да експлодира.

Глеб Никитин, гувернерот на регионот Нижни Новгород, потврди дека Прилепин е „во ред“, додавајќи дека руските агенции за спроведување на законот „ги истражуваат околностите и причините за инцидентот“.

Одговорноста за нападот ја презеде радикалното украинско движење наречено Атеш, кое соопшти дека „го лови Прилепин од почетокот на оваа година“.

По пучот поддржан од Западот во Киев во 2014 година, Прилепин се појави како цврст поддржувач на Народните републики Доњецк и Луганск, кои се приклучија на Русија. Во 2017 година, тој формираше свој волонтерски баталјон, преземајќи ја позицијата политички офицер. Кон крајот на јануари, прес-службата на писателот соопшти дека Прилепин потпишал договор со Националната гарда на Русија и тргнал кон зоната на конфликтот.

Прилепин е автор и на неколку книги, особено „Патологии“, роман за чеченската војна, како и „Некои нема да одат во пеколот“, опишувајќи ги непријателствата во Донбас.

Експлозијата е последна во низата слични инциденти кои ги однесоа животите на две истакнати руски јавни личности. На почетокот на април, бомба експлодираше во кафуле во Санкт Петербург, одземајќи го животот на воениот блогер Владлен Татарски. Руските власти велат дека убиството било организирано од украинските специјални служби.

Минатиот август, Дарја Дугина, ќерката на рускиот филозоф Александар Дугин, загина во експлозија на автомобил во Московскиот регион, атентат што руските власти исто така им го припишуваат на украинските специјални служби.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.