Русија успешно тестираше нов ракетен систем за противракетна одбрана, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека проектилот бил лансиран од полигонот Сари Шаган во Казахстан, пренесе Ројтерс.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.