Руската Федерација покрена обвинение за, како што тврди, 160 платеници од 33 земји кои дејствуваат во име на украинските сили, јавија руските медиуми.

Во заедничката истрага на Министерството за одбрана на Руската Федерација и другите оперативни служби, собравме докази за учество на платеници од Грузија, САД, Латвија, Шведска и други земји. Во моментов се води постапка против 160 странци од 33 земји, соопшти Истражниот комитет на Руската Федерација.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.