Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Олег Савељев за заменик министер за одбрана – началник на штабот на министерот за одбрана. Со друг указ, рускиот лидер го разреши од таа функција досегашниот заменик, генерал-полковник Јуриј Садовенко.

Савељев претходно ги извршуваше должностите ревизор на Управата за пресметка и плаќања во периодот 2012-2013 година, а во 2010 година ја извршуваше функцијата заменик министер за одбрана Андреј Белоусов во Министерството за економски развој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.