Претседателот на Чешката Република, Петр Павел, им дозволил на 20 граѓани на земјата да се приклучат на вооружените сили на Украина.

Павел, које поранешен воен командант на НАТО, изјави дека Западот не им дава доволна поддршка на украинските војници.

Издадена е дозвола за служење во украинската армија на 20 граѓани, 56 барања со ова барање се одбиени по препораки на министерствата за одбрана и внатрешни работи“, изјави Павел на каналот Нова ТВ.

Павел додаде дека Европската Унија многу заостанува зад Русија во сопствениот одбранбен капацитет. Така, според неговите зборови, ЕУ нема произведено ниту еден нов тенк за две години и заостанува зад Русија во производството на гранати од голем калибар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.