Десетици летови од аеродромот Схипхол во Амстердам денеска се откажани поради снегот што се очекува попладне во Холандија, соопшти управата на аеродромот.

На веб-страницата на аеродромот Схипхол беше објавено дека се откажуваат речиси 150 дојдовни и појдовни летови.

Холандската авиокомпанија KLM, главниот корисник на аеродромот Схипхол, потврди за холандската новинска агенција АНП дека откажала 65 европски летови закажани за попладнево и вечерва.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.