Рускиот министер за одбрана, зборувајќи за акциите на руската армија на фронтот, потврди дека е ослободен уште еден град во правец на Херсон.

Кринки е целосно под руска контрола, таму се поразени 3.500 украински војници, прецизира рускиот претседател во разговорот со министерот.

 

„Сузбивањето на украинските трупи не беше лесно бидејќи Украинците постојано гранатираа од десниот брег, артилерија и беспилотни летала на непријателот беа многу активни. Можеби првпат ги видовме како превезуваат муниција, храна и лекови со големи беспилотни летала. – нагласи Шојгу.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.