Кремљ денеска соопшти дека идејата за мировни преговори за војната во Украина без учество на Русија е „смешна“, бидејќи украинскиот претседател Володимир Зеленски изрази надеж дека ќе разговара за својата мировна визија со своите сојузници во Швајцарија.

„Спроведувањето на мировните планови без учество на Русија е несериозно и смешно“, изјавил портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак во неделата изјави дека нацрт-документот поврзан со најавената средба во Швајцарија би можел да биде доставен и до Русија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.