Помошта за Украина во борбата против рускиот напад не треба да му наштети на буџетот на Европската унија, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Ако сакаме да и помогнеме на Украина, што мислам дека треба, тоа треба да го направиме на начин што нема да му наштети на буџетот на ЕУ. Но, однапред да се откажеме од четиригодишниот буџет на ЕУ во вредност од 50 милијарди евра е кршење на Суверенитетот на ЕУ и националните интереси. Не знаеме ни што ќе се случува во следниот квартал од годината“, рече Орбан.

Според унгарскиот премиер, финансиската помош за Украина треба да се одвои од буџетот на ЕУ. Тој додаде дека унгарскиот предлог за создавање на такви механизми се заснова на распределба на помошта врз основа на бруто националниот приход.

Ако Брисел го прифати ова, тогаш ќе има помош за Украина, надвор од буџетот. Ако не, ќе ми биде жал што ќе го стопирам овој процес“, рече Орбан.

Унгарија се противи на намерата да се насочат 50 милијарди евра од буџетот на ЕУ за помош на Киев и обезбедување пари за други задачи, како што е борбата против илегалната миграција.

Лидерите на ЕУ ќе се состанат на 1 февруари на самит за да разговараат за ова прашање.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.