Норвешка денеска го затвори единствениот граничен премин со Русија, јави норвешката телевизиска компанија НРК, повикувајќи се на шефот на Министерството за надворешни работи на земјата, Аникен Хуитфелд.

Ова е предвидлива норвешка политика во светло на општата реакција на ЕУ на настаните во Украина, истакна министерот.

Норвешката влада во соопштение објави дека почнувајќи од 7 мај, „ќе има забрана за пристанишни повици за бродови под руско знаме“, вклучувајќи комерцијални бродови, јахти, некои туристички пловни објекти и бродови за рекреација.

Поради специјалниот договор меѓу Норвешка и Русија за управување и зачувување на рибниот фонд во Баренцовото Море, забраната нема да вклучува рибарски бродови, бродови за пребарување и спасување или истражувачки бродови, се вели во соопштението.

„Забраната за товарен превоз по пат ќе важи за транспортните компании основани во Русија и ќе се применува веднаш“, се додава во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.