Европската унија в понеделник ќе усвои санкции против Хамас како одговор на смртоносниот напад на палестинската група врз Израел на 7 октомври, соопшти денеска Франција.

Брисел ќе усвои „режим на санкции против Хамас“, изјави портпаролот на француското Министерство за надворешни работи Кристоф Лемоан. Тој нагласи дека тие ќе бидат насочени кон „поединци и трансфери на средстваRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.