Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во напад на полициски конвој кој превезувал затвореник во Франција.

Нападот се случил околу 11.00 часот во близина на наплатната рампа, а напаѓачите избегале со затвореникот кој бил во конвојот.

Според француските медиуми, напаѓачите избегале со затвореникот кој бил во конвојот.

Избеганиот затвореник е познат по прекарот Мува, а е осуден за кражба и провала.

Нападот, во кој учествувале неколку вооружени мажи, се случил на наплатната рампа на автопатот А154 околу 11 часот, пишува весникот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.