Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доживеа невиден скандал за време на неговата турнеја во Латинска Америка!

По посетата на Куба и Венецуела, Лавров дојде на министерскиот состанок на Г20 во Бразил, но имаше многу непријатности.

Порталот AeroTelegraph наведува дека операторот на аеродромски услуги во Рио де Жанеиро одбил да го наполни горивото на рускиот Il-96 со керозин. Компанијата „Вибра Енергија“ наведува дека ваквата одлука е донесена поради американските санкции кои забрануваат услуги на руски владини авиони.

Лавров, кој сакаше да отпатува во Бразилија на средба со претседателот на земјата Луис Инасио да Силва, потоа сакаше да се врати во Москва, а се разгледуваше и можноста авионот да се наполни со керозин од бразилските воздухопловни сили. Меѓутоа, тој план пропаднал, пишува АероТелеграф, а според официјалната верзија армијата немала доволно гориво.

Лавров потоа мораше да лета до главниот град на Бразил како патник во авионот на министерот за надворешни работи Мауро Виеира.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.