Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на фарма во северниот град Кил-Виндвер, откако бил откриен многу заразен вид на птичји грип.

Минатиот месец во Холандија биле пријавени 15 случаи на особено смртоносна форма на птичји грип, по десетиците случаи на почетокот на годината.

Франција, исто така, забележала закрепнување на случаите откако земјата го имаше најлошиот бран на птичји грип забележан претходно оваа година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.