Двете израелски заложнички кои претходно ги ослободи Хамас беа идентификувани како Миа Шем (21) и Амит Соусана (40).

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека ослободените заложнички Црвениот крст им ги предале на израелските специјални сили.

Пред малку, претставниците на Црвениот крст префрлија две израелски заложнички на специјалните сили на ИДФ и силите на ИСА покрај безбедносната ограда со Појасот Газа. После тоа тие ќе стигнат до базата Хацерим“, соопшти ИДФ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.