Канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен и претстави на големата порота, , докази за поранешната Плејбој зајачица Карен Мекдугал, која тврди дека имала интимна врска со поранешниот американски претседател Доналд Трамп на почетокот на 2006 година.

Инцидентот има клучни сличности со приказната на порно актерката Сторми Даниелс за нејзините наводни сексуални средби со Трамп од 2006 година наваму. Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Трамп, му даде на Даниелс 130.000 долари во 2016 година, а трансакцијата беше објавена дури во 2018 година. .

Големата порота која слушнала докази за исплатата на Мекдугал има можност да се соочи со дополнителни обвиненија против Трамп за инцидентот, или обвинителите би можеле да ја наведат трансакцијата за да воспостават шема на шеми за премолчување на пари од страна на поранешниот претседател.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.