Рускиот производител на гас „Газпром“ утринава соопшти дека престанал да испорачува гас на соседна Латвија, обвинувајќи ја дека ги прекршила условите за повлекување на плинот.

Русија веќе ја прекина испораката на гас за Полска, Бугарија, Финска, Холандија и Данска, кои одбија да го платат гасот по наредбата на претседателот Владимир Путин да отвори руска банкарска сметка деноминирана во рубљи како дел од новиот договор за плаќање.

Русија, исто така, ја прекина продажбата на гас за Shell Energy Europe во Германија. Во соопштението за печатот, Газпром не прецизира кои услови за повлекување гас наводно ги прекршила Латвија. Потегот на Газпром доаѓа еден ден откако латвиската енергетска компанија Латвијас Газе соопшти дека купува гас од Русија и плаќа во евра, а не во рубљи што се бара при тргувањето со Газпром.

Портпаролот на Latvijas Gaz, сепак, вчера рече дека компанијата купува гас од Русија, но не и од Газпром. Latvijas Gaz не сакале да го именуваат својот добавувач, повикувајќи се на деловна доверливост.

Путин во март рече дека најголемиот светски производител на природен гас ќе бара од земјите означени како „непријателски“ поради нивниот став кон конфликтот во Украина да плаќаат гас во рубљи.

Европската комисија, која предупреди дека почитувањето на наредбата на Путин би можело да ги прекрши санкциите на ЕУ против Москва, ги повика компаниите од ЕУ да продолжат да плаќаат во валутата договорена во нивните договори со Газпром, од кои огромно мнозинство се во евра или долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.