Двајца пилоти загинаа во пад на полициски хеликоптер во југоисточна Турција, а едно лице е повредено при уривање на полициски хеликоптер во јужна Турција, објави денеска министерот за внатрешни работи Али Јерликаја на „Х“.

Хеликоптерот полетал од аеродромот во Хатај и бил на пат кон аеродромот Газиантеп – и двата лоцирани во јужна Турција, но контактот бил изгубен доцна вчеравечер.

Причината за несреќата сè уште не е јасна.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.