На денешното рочиште во истражната постапка за прекршување на правилата воведени за време на пандемијата на корона вирусот, поранешниот британски премиер, кој требаше да се појави пред судот како сведок, даде заклетва и веднаш почна со сведочењето.

Но, веднаш беше прекинат поради предупредување од судскиот совет упатено до неколку демонстранти во публиката дека ќе бидат отстранети поради дофрлања, пренесува Скај њуз.

Џонсон, кој дојде во судницата три часа пред почетокот на судењето, потоа го продолжи сведочењето, велејќи дека ги разбира чувствата на семејствата на жртвите и длабоко жали за нив.

Еден од набљудувачите на судењето кои протестираа против Џонсон држеше натпис „Мртвите не можат да ги слушнат вашите извинувања“, што го направи поранешниот британски премиер видно нервозен, пишува Скај њуз.

Џонсон, меѓу другото, рече дека е „благодарен“ на здравствените работници и државните службеници кои помогнаа да се заштити земјата за време на пандемијата, изразувајќи уверување дека истрагата ќе даде одговори на многу тешките прашања поставени од семејствата на жртвите од коронавирусот.

Британските медиуми непосредно пред почетокот на истражниот процес против Џонсон објавија дека поранешниот премиер ќе изјави дека Крис Вити, главниот медицински службеник во неговата влада, постојано го предупредувал за ризиците од предвремено воведување мерки за изолација поради загриженоста дека луѓето би се умориле од ограничувањата и би ги прекршил правилата, објави Тајмс.

Тој тогаш рече дека предвременото воведување на изолација ќе има лош ефект врз училишните деца, економијата, менталното здравје и животните шанси на луѓето, пишува лондонскиот весник.

Одлуката на Џонсон да го одложи воведувањето на заклучувањето поради пандемијата на коронавирус до 23 март 2020 година најверојатно ќе биде предмет на интензивна контрола во текот на истрагата.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.