Земјотрес со умерен интензитет ги вознемири граѓаните на земјава. Земјотресот се почувствува и во Скопје, особено на повисоките катови, каде што имаше позначително нишање.

Според Европско-медитеранскиот центар за земјотресот бил со јачина од шест степени, а епицентарот бил на 24 километри североисточно од градот Лариса во централна Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.