Четири и пол години поминаа од легендарното интервју на Зоран Заев, првиот македонски премиер кој во интервју порача дека со Бугарите имаме заедничка историја, и Делчев е заеднички, а богами и Цар Самоил… Многу работи беа кажани на тоа интервју, после кое неговите „браќа“ ни ставија вето, но на денот на просветителите Свети Кирил и Методиј, да потсетиме на оваа легендарна изјава:

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.