Се вршат последните консултаци меѓу коалициските партнери пред доставувањето на предлогот за министри во Собранието. Познати се речиси сите решенија и може да се очекуваа  таа да биде избрана пред крајот на уставниот рок.

Една од непознаниците беше кој ќе раководи со здравството а денеска Арбен Таравари за Канал 5 откри дека тој ќе биде нов министер за здравство.

Изет Меџити ќе биде прв вицепремиер и министер за екологија, вицепремиер за добро владеење ќе биде Арбен Фетаи , а за социјална политика Фатмир Лимани.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.