Како кандидат за претседател во секое време прифаќам да има политички дебати со моите противкандидати, но како што се изјаснив пред почетокот на кампањата, инсистирам во дебатите да бидат вклучени сите седум претседателски кандидати потврдени од Државната изборна комисија, изјави кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски.

Тој во пишана изјава до медиумите, посочува дека, токму затоа, прв предложил да се одржат две големи, т.н. мастер дебати, една на почетокот на кампањата и една пред првиот круг на гласање.

Дебатите беше планирано да се реализираат на неутрален терен, а пренос од истите да вршат сите национални телевизии. На дебатите седумтемина кандидати ќе имаа подеднакви услови да ја презентираат својата програма за работа, вели Пендаровски.

Тој истакнува дека досега, во поканите кои ги добил од медиумите за учество на тв дебата, немал добиено информација дека сите седум кандидати ќе бидат учесници на некоја од предвидените дебати.

 



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.