Денеска во центарот на Скопје беше отворен Беломорскиот клуб и читална. На отворањето пристуствуваа здруженија на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, а дојде и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Најзаслужен за отворањето на овој клуб е Сотир Лукровски, претседател на здружението „Вмбел Егеј“ како и координатор на здруженијата на Македонците од Егејот.

Погледнете каква беше атмосферата на отворањето.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.